Jerzy Zieliński

Polski operator filmowy.
Urodził się w 1950 roku w Szczecinie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Jego dyplomem był film dokumentalny i stoczniowcach w Stoczni Gdyńskiej “Taki Układ”, który reżysersko i operatorsko stworzył we współpracy z Piotrem Adrejewem. 
Pierwsze lata zawodowej aktywności spędził w Polsce. Pracował przy filmach dokumentalnych i reportażach oraz filmach krótkometrażowych: “Za ciosem” (1976), “5/4” (1979), “Pragnienie” (1980). Pracował też przy filmach fabularnych: “Jabłka”, “Kradzież”. W 1979 roku zrealizował przełomowe projekty “Klucznik” Wojecicha Marczewskiego oraz “Aria dla atlety” Bajona, która została nagrodzona za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.  Z Filipem Bajonem stworzył obrazy do filmów “Wizję lokalną 1901”  i “Limuzynę Daimler-Benz”, a z Wojciechem Marczewskim do filmu “Dreszcze”. Zrealizował także zdjęcia do głośnej “Ucieczki z Kina Wolność”. 
W latach 80” wyjechał do USA, gdzie doceniono jego talent. Jest także Członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych. Już w 1984 roku zrealizował zdjęcia do prezentowanego w Cannes filmu “Cal” Pata O’Connora. A następnie rozpoczął stałą współpracę z tym reżyserem, która zaowocowała następnymi wspólnymi projektami: “Anglik w Nowym Jorku”, “Przeklęty Los”, “Peaceful” czy “Styczniowy Człowiek”.
Wśród innych zagranicznych projektów Zielińskiego znajdziemy: “Raj Odzyskany” Donoghue, “Jak wykończyć Panią T.” Williamsona, “Kosmiczną Załogę” Parisota czy “Zagadka Powdera” Salvy. 
Pracował także z Agnieszką Holland przy jej amerykańskich produkcjach czyli “Placu Waszyngtona”, “Trzeciego Cudu”, “Tajemniczego Ogrodu”. 
Realizował również zdjęcia do seriali takich jak “Detektyw Monk”.
Aktualnie Jerzy Zieliński mieszka i pracuje w Polsce. Po powrocie pracował jako operator filmu “Baby są jakieś inne” oraz próbuje swoich sił jako reżyser m.in. w filmie “Król Życia” z 2015 roku.

Aktualnie Jerzy Zieliński mieszka i pracuje w Polsce. Po powrocie sfotografował film “Baby są jakieś inne” oraz próbuje swoich sił jako reżyser (“Król Życia” z 2015 roku).