Jesse Eisenberg

Aktor filmowy polskiego pochodzenia.

Urodził się w roku 1983 w Nowym Jorku. Jeden z jego pradziadków ze strony ojca nazywał się Sam Eisenberg i był Polakiem, a prababcia ze strony matki urodziła się w Krasnymstawie. Aktor ma rodzinę w kraju, z którą utrzymuje kontakty. Uczęszczał do East Brunswick High School. Później uczył się w Professional Performing Arts School w Nowym Jorku. Studiował także antropologię i współczesną architekturę oraz sztuki wyzwolone.

Rodzice – w celach terapeutycznych – postanowili zainteresować go teatrem. Kiedy miał 7 lat, zagrał Olivera Twista w dziecięcym przedstawieniu musicalu “Oliver!”. Pojawił się także w sztuce „Summer and Smoke” Tennessee Williamsa oraz w muzycznej wersji “A Christmas Carol”. Debiut na zawodowej scenie to rola w off-broadwayowskiej sztuce Arje Shawa “The Gathering”.

Pracował także jako scenarzysta i dramatopisarz. Sprzedał kilka projektów dużym studiom. Jednak nie był zadowolony z efektów ich pracy, co spowodowało, że zrezygnował z tej działalności. Jedna z jego sztuk o Woodym Allenie spowodowała konflikt między reżyserem a aktorem. Jednak nie przeszkodziło to zagraniu w dwóch produkcjach Allena “To Rome with Love” i “Cafe Society”.

Skupia się na aktorstwie filmowym i telewizyjnym. Pojawił się w telewizyjnych produkcjach: komediowym “Get Real” Clydea Phillipsa czy “Lightning: Fire from the Sky” Davida Giancola. Zagrał także w trillerze “Crushed” Wesa Cravena czy “Holy Rollers” Kevina Ascha. Wielka sława i rozpoznawalność pojawiła się po tym jak wcielił się w rolę Marka Zuckerberga w filmie “The Social Network” Davida Finchera. Otworzyło mu to drogę do wysokobudżetowych produkcji i możliwość wyboru ról. Pojawił się w dramacie “Głośniej od bomb” Joachima Triera czy superprodukcji “Batman V Superman: Świt Sprawiedliwości” Zacka Snydera.
Jego role aktorskie są doceniane przez widzów i jury. Został nominowany do Nagrody BAFTA, Złotego Globu czy Oscara dla Najlepszego Aktora za rolę Lexa Luthora w “Batman v Superman”.

W 2018 wyprodukował pierwszy projekt fabularny “The World Before Your Feet” wyreżyserowany przez Jeremiego Workmana.

Prywatnie i zawodowo Jessie Eisenberg interesuje się tematami żydowskimi. Porusza je w swoich projektach. Dzieli się doświadczeniami swoich przodków i popularyzuje wiedzę na temat historii żydów i samego Holocaustu.