Joseph Kosiński

Reżyser polskiego pochodzenia.
Urodził się 1974 roku w Marshalltown. Ma polskie pochodzenie po ojcu Joelu Michaelu Kosińskim. Ukończył architekturę na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku oraz licencjat z inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Stanforda w San Francisco.

Po studiach zaczął tworzyć filmy krótkometrażowe w grafice komputerowej. Dzięki pasji został zauważony przez reżysera Davida Finchera, co przekonało go do przeprowadzki do Los Angeles. Pracował tam w Anonymus Content, gdzie odpowiadał za produkcje reklamowe tworzone techniką grafiki komputerowej dla marek takich jak: Nike, Apple Inc., Nintendo oraz producentów samochodów. W 2005 napisał rysunkowe opowiadanie “Oblivion”. Dzięki niemu został zaproszony do współpracy z Warner Bros.

Wyreżyserował kilka projektów fabularnych. W 2010 roku odpowiadał za sequel filmu “Tron” z 1982 roku pod tytułem “Tron: Dziedzictwo”. Napisał i wyreżyserował dwa projekty “The Dig” oraz wspomnianą wcześniej “Oblivion” z Tomem Cruisem w roli głównej. Stworzył także film “Only the brave”. W 2021 premierę będą mieć projekty “Archangel” oraz “Top Gun: Maverick”.