Karolina Gruszka

Polska aktorka filmowa i teatralna.
Urodziła się w 1980 roku w Warszawie. Jako dziecko występowała w programie telewizyjnym “Dyskoteka Pana Jacka” Jacka Cygana. Rodzice jednak zadbali o to, aby nie zrezygnowała z nauki i zdobyła odpowiednie wykształcenie. Ukończyła w 2003 roku Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Aktualnie dzieli czas pomiędzy pracę w Polsce oraz w Rosji.
W wieku 11 lat zagrała u Krzysztofa Zanussiego w filmie “Chopin na zamku”. Zagrała m.in. w “Przedwiośniu” Filipa Bajona, “Bożej podszewce” i “Bożej podszewce II” Izabeli Cywińskiej, “Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego, “Francuskim numerze” Wichrowskiego, “Czasie honoru” i “Tlenie” Iwana Wyrypajewa. Nominowana do Nagrody Orła za filmy – “Pani z przedszkola” Marcina Kryształowicza i “Ach śpij kochanie” Krzysztofa Langa, “Kochankowie z Marony” Izabeli Cywińskiej i “Maria “Skłodowska-Curie” Marie Noëlle.. W dwóch ostatnich zagrała role pierwszoplanowe. Znana jest także z roli w serialach: “Oficerowie”, Czas Honoru”, “Kod genetyczny”.

Po studiach związała się z Teatrem Narodowym w Warszawie. Gościnnie grała też w Teatrze Polonia, Teatrze na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Narodowym Starym Teatrze w Krakowie oraz Teatrze Powszechnym. Gruszka jest bardzo często obsadzana w spektaklach realizowanych przez swojego męża, rosyjskiego reżysera, Iwana Wyrypajewa. W 2013 roku zagrała Agafię Tichonowną w wystawionym przez niego “Ożenku” Gogola, a w 2015 – Monikę w “Nieznośnie długich objęciach”, specjalnie dla niej tłumaczonym “Tańcu ‘Delhi’” oraz “Lipcu”.

Aktorka współpracowała także w projektach Teatru Telewizji. Zagrała między innymi w: “Dziadach” Jana Englerta, “Perle” Piotra Mikuckiego, “Buncie kreskówek” Jarosława Żamojdy oraz “Śmiechu w ciemności” Filipa Bajona.
Zajmuje się także czytaniem audiobooków oraz dubbingiem bajek – “Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny”, “Iniemamocni”, “Iniemamocni 2”.