Katarzyna Smutniak

Polska aktorka filmowa i teatralna oraz modelka.

Urodzona w roku 1979 w Pile. Jej ojciec jest wojskowym lotnikiem, więc początkowo aktorka skupiała się na edukacji w tym zakresie. Zdobyła licencję pilota szybowcowego. Kiedy była nastolatką zajęła drugie miejsce w konkursie The Look of The Year i wyjechała na pierwszy kontrakt modelingowy. Po powrocie zdała maturę i wyemigrowała do Włoch na stałe.

Pierwsze kroki zawodowe za granicą stawiała w branży modelingowej oraz reklamowej. Brała udział w spotach video dla rożnych marek, sesjach fotograficznych oraz pokazach mody.

W roku 2000 zadebiutowała aktorsko w roli komediowej w filmie “Al momento giusto” w reżyserii Gai Gorrini i Giorgio Panariello. Dobra znajomość języków pozwoliła jej pracować we Włoszech, w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Pojawiła się w filmie “Haker” Bogusława Lindy, filmie sensacyjnym “Ultimo czyli Ostatni 3” Michele Soavi, filmie akcji “Pozdrowienia z Paryża” Pierre’a Morela. Otrzymała angaż w hollywoodzkiej produkcji “The Voyager of Doctor Dolittle” Stephena Gaghana. Za swoje role zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Przez widzów i krytyków uznawana za jedną z najbardziej wszechstronnych aktorek włoskich. Doceniana za kreacje dramatyczne, jak i komediowe. Zdobyła między innymi nagrody Złotego Globu za role w filmach “Allacciate le cinture” Ferzana Özpetka oraz “Nelle tue mani” Petera del Monte.

W roku 2016 zagrała jedną z głównym ról w komedii “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” Paolo Genovesiego. Trzy lata później pojawiła się w polskiej wersji filmu w reżyserii Tadeusza Śliwy pod tytułem “(Nie)znajomi”, której jest współproducentem.

Jest zaangażowana w działalność charytatywną. Założyła fundację imienia swojego zmarłego męża Pietra Taricone oraz zainicjowała budowę szkoły w Nepalu.