Kristoffer Rus

Polsko-szwedzki reżyser.
Urodził się w 1979 roku w Szwecji. Pochodzi z polsko-szwedzkiej rodziny. Jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Lund oraz reżyserii w Szkole Wajdy. Po ukończeniu studiów w Szwecji rozpoczął pracę w szwedzkiej telewizji TV4 jako operator i montażysta. W tym samym czasie pisał scenariusze i realizował krótkie metraże.

Jest autorem nagradzanego na festiwalach w Cannes, Marrakeszu czy Palm Springs filmu “Apple tree”. Stworzył także krótkometrażowe projekty “The Last Round” oraz “Red on White”. Pierwsze polskie projekty to “Street Feeling” realizowany w ramach projektu pod tytułem „Dekalog 89+”, w którym młodzi filmowcy mierzyli się w nowy sposób z odwiecznymi pytaniami na temat moralności. „Street feeling” jest również samodzielnym filmem, który do tej pory pokazywany był i nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach. Zrealizował także projekt “Naturalni” opowiadający historię pary czterdziestolatków, którzy trafiają na terapię do psychologa ewolucyjnego zamiast terapeuty par. Film powstał w ramach 30 minut realizowanego w Studia Munka.

Obecnie pracuje jednocześnie w Polsce i Szwecji. Jest reżyserem emitowanego w TVP Weekendowego Magazynu Filmowego. Współtworzył także polskie seriale: “Rodzinka.pl”, “Żywioły Saszy: Ogień”, “Druga Szansa” oraz “Trzecia Połowa”. Pracuje także nad pełnometrażowym debiutem fabularnym czyli adaptacją powieści Jarosława Stawireja pod tytułem „Masakra profana”.
Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.