Krystyna Podleska

Polska aktorka teatralna i filmowa oraz tłumaczka.

Urodziła się w 1948 roku w Londynie. Uczyła się tam w szkole baletowej Royal Ballet “White Lodge”. Jest absolwentką Webber Douglas Academy of Dramatic Art. Po ukończeniu nauki zdecydowała się zmienić nazwisko na z łatwiejsze do wymówienia w krajach angielskojęzycznych.

Do Polski wróciła w roku 1958. Poznała wtedy Stanisława Dygata, który kilkanaście lat później zaproponował jej rolę w filmie Lenartowicza “Za rok, za dzień, za chwilę…”.
Pracę zawodową zaczynała w Teatrze Nowym w POSK w Londynie. Pracowała też w Teatrze Dramatycznym, Richmond Theatre, Royal Court Theatre w Londynie. Widownia doceniała jej dynamiczny charakter oraz talent komediowy.

Często wracała jednak do Polski, aby zagrać u Zanussiego, Lenartowicza oraz Barei. Jej kariera nabierała rozpędu jednak ze względu na stan wojenny zdecydowała się jednak osiedlić na stałe w Wielkiej Brytanii. Do Ojczyzny wróciła dopiero w 1999 roku. Występowała w krakowskim Teatrze Ludowym.

w 2014 roku świętowała 45. lecie pracy artystycznej oraz wzięła udział w benefisie na swoją cześć zorganizowanym w Teatrze Druga Strefa. Zagrała w kilkunastu filmach fabularnych. Między innymi w “Na samym dnie”, “Kontrakt”, “Palace Hotel”, “Zamiana”. Największą sławę przyniosła jej jednak rola Aleksandry Kozeł w “Misiu”. W 2016 roku wydała autobiografię pod tytułem “Dziewczyna Misia”.

Zawodowo zajmowała się również tłumaczeniami oraz przekładami filmów i spektakli teatralnych.