Leopold Stokowski

Kompozytor, muzyk i dyrygent, urodził się 18 kwietnia 1882 roku w Londynie. Jest brytyjskim muzykiem polskiego pochodzenia. Jego ojciec – Bolesław – pochodził z Polski. Matką Anie Marion Moore była Irlandką.

Uczył się w Rayal College of Music w Londynie. Został też członkiem Roayal Collega of Organist i prowadził chóry w kościołach w Anglii. Tytuł naukowy uzyskał jednak dopiero w Queen’s College w Oksfordzie w 1903 roku.
Dwa lata później wyemigrował do USA. Zatrudnił się jako organista w kościele Św. Bartłomieja. Kilka lat później został dyrygentem Cincinnati Symphony Orchestra oraz został kierownikiem Philadelphia Orchestra. Jego występy zdobywały coraz większe uznanie i popularność w Stanach.

W 1939 roku rozpoczął współpracę z Waltem Disneyem. Został odpowiedzialny na stworzenie muzyki do filmu “Fantasia”, który był zbiorem ośmiu kreskówek. Utwór powstał we współpracy z Orkiestrą Filadelfijską. Pomysł na ilustrację muzyczną projektu to sekwencja wybranych dzieł muzyki klasycznej wykorzystanej jako integralna część poszczególnych bajek, powstał aby podnieść rangę filmu do miana dzieła sztuki. Nagranie zrealizowano w czasie trzygodzinnej sesji nocnej, ponieważ Stokowski uważał, że zmęczeni muzyce są bardziej skupieni i popełniają mniej błędów.
W 1941 roku wraz z Waltem otrzymał za swoją pracę Honorowego Oscara, przyznawany za całokształt twórczości i zasługi dla kina.

Stokowski założył All-Americam Youth Orchestra i pracował z NBC Symphony Orchestra. Został też głównym dyrygentem Filharmonii Nowojorskiej.

W USA zajmowała się także promocją polskich twórców muzycznych i idzi utworów. Rozpropagował Andrzeja Panafnika, Witolda Lutosławskiego i Bolesława Szabelskiego.

Pod koniec życia powrócił do Anglii, gdzie osiedlił się w Nether Wallop. Zmarł w 1977 roku.