Liliana Komorowska

Polska aktorka związana zawodowo z USA i Kanada.
Urodziła się 11 kwietnia 1956 r. w Gdańsku. Znana była jako Lilianna Głąbczyńska (nazwisko panieńskie matki). Zmieniła je jednak na Komorowska po ojcu.

W 1979 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W tym samym roku debiutowała w spektaklu Teatru Telewizji „Czarownice z Salem„ Artura Millera, a jej rola uznana została za najlepszy debiut aktorski na Festiwalu Twórczości Telewizyjnej.

Występowała na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego. Brała udział w spektaklach takich jak: „Operetka„ Gombrowicza, „Britannicus„ Racina, „Śmierć Kubusia Fatalisty„ Diderota oraz „Jak wam się podoba„ Szekspira.
Odnosiła także sukcesy w filmie. Zagrała Jewdochę w „Austerii„ Kawalerowicza, która too rola przyniosła jej bardzo dobre recenzje.

Jednocześnie zaczynała karierę w zagranicznych serialach (m.in.): „Simon & Simon”, „The Cosby Show” czy „Kojak” i filmach ( główna rola w „Scanners III„, „Tajemnicy Syriusza„, „Zasadach walki„, „Wojna i Miłość” czy „Her Alibi”).

Pracowała ze znakomitymi aktorami takimi jak (między innymi): Diana Rigg, Peter Weller, Donald Sutherland, Telly Savalas, Tom Selleck, Aidan Quinn czy Ben Kingsley.

Napisała scenariusz i wyreżyserowała wielokrotnie nagradzany film dokumentalny „Piękne i bestia„ (Beauty and the Breast) o kobietach, walczących z rakiem piersi, który miał swoją premierę w 2012 roku.

Podczas 4 Festiwalu EMIGRA 2016 premierę miał jej fabularyzowany dokument “Ojcu”. Wraz z Dianą Skaya opowiedziała historię Adama Bandrowskiego – mieszkańca przedwojennej Winnicy widzianą oczyma jego kilkuletniej córki Aliny.
Obecnie mieszka w Kanadzie, gdzie poza pracą zawodową prowadzi  fundację „Liliana Komorowska dla sztuki”.