Maciej Drygas

Polski reżyser, scenarzysta i dokumentalista.
Urodził się w 1956 roku w Łodzi.
Jest absolwentem reżyserii Wszechrosyjskiego Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie. Próbował swoich sił w łódzkiej PWSFTViT, ale zabrakło mu jednego punktu, by się dostać. Obecnie pracuje jako pedagog ucząc dokumentu filmowego w PWSFTViT oraz reportażu radiowego w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Po ukończeniu studiów współpracował jako asystent Krzysztofa Zanussiego przy filmach “Constans” i “Z dalekiego kraju” oraz u boku Krzysztofa Kieślowskiego przy “Przypadku”.
Efektem tej współpracy jest film fabularny “Psychoterapia” o studentce psychologii, której praca jako terapeutki, pomimo dużej wiedzy teoretycznej, kończy się zupełnym niepowodzeniem.
Jego debiutem dokumentalnym jest film “Usłyszcie mój krzyk”. To historia Ryszarda Siwca, który w 1968 podpalił się podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. W ten sposób Siwiec protestował przeciwko inwazji na Czechosłowację. Było to charakterystyczna tematyka dla jego twórczości, ponieważ to właśnie tematy polityczne zdominowały jego zainteresowania. Często opowiadał o represyjnej władzy i represjonowanym, ale zachowującym wolę oporu, społeczeństwie. Ilustrował skutki życia w totalitarnym systemie. Wyreżyserował między innymi projekty: “Jeden dzień w PRL”, “Po tamtej stronie – 2007”, “Głos nadziei” czy “Usłysz nas wszystkich”.
Jeden z niewielu filmów, które nie dotykają bezpośrednio tematyki politycznej to “Stan nieważkości” opowiadający historię rosyjskiego podboju kosmosu.
Jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali. Poza reżyserią filmową zajmował się także tworzeniem słuchowisk radiowych. Jego produkcje emitowane były w wielu krajach na całym świecie (Stany Zjednoczone, Polska, Japonia, Australia). Od 2013 roku jest przewodniczącym jury Festiwalu Filmów Dokumentalnych Kino z duszą.
Bronisław Komorowski w roku 2014 odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.