Małgorzata “Gosia” Dobrowolska

Polska aktorka.Urodzona w 1958 roku w Kamiennej Górze. Ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie zadebiutowała na deskach teatralnych w spektaklu “Sen Nocy Letniej” w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zagrała też w dramacie “Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego. W 1982 roku wyemigrowała do Australii.

Pierwsza zagraniczna rola to sztuka teatralna “Bachatki” w reżyserii Philipa Keira w Sydney. Dostrzeżona została przez Sophię Turkiewicz, która obsadziła ją w swoim filmie “Silver City”, w którym zagrała rolę polskiej emigrantki, która przybywa do Australii po drugiej wojnie światowej.

Została muzą reżysera Paula Coxa, który zaangażował ją do większości swoich filmów – “Touch me”, “Exile”,”The Nun and the Bandit” czy “Lust and Revenge”. Jeden z nich “Golden Braid” został napisany specjalnie dla niej. Filmy te przyniosły jej uznanie w oczach widzów oraz zostały docenione na festiwalach.

W Australii zagrała w thrillerze „Surfer” Franka Shieldsa, popularnej komedii „Na osiemdziesiąt sposobów dookoła świata” Stephena MacLeana czy u Johna Dingwalla w „Fobii” i „Opiekunie”. Często pojawiała się na małym ekranie, biorąc udział w filmach TV – m.in. w „I’ve Come About the Suicide” Sophii Turkiewicz, „The Great Air Race” Marcusa Cole’a i w serialach – „City West”, „A Country Practice”, „Mission: Impossible”, „Fields of Fire III” czy „Cena życia”.

Zagrała także w wielu filmach i serialach produkowanych na całym świecie. Jej znakiem rozpoznawczym stało się wprowadzanie polskich elementów do projektów filmowych, w których bierze udział. We wszystkich produkcjach starała się dodawać element zdradzający jej pochodzenie – wypowiadając polskie słowo, zdanie, nucąc melodię polskiej piosenki, czy wprowadzając jakiś charakterystyczny detal do dekoracji.

W latach 2000 wróciła do Ojczyzny. Pojawia się w polskich projektach takich jak “Tydzień z życia mężczyzny” Jerzego Stuhra czy “Doskonałym popołudniu” Przemysława Wojcieszka.

Małgorzata Dobrowolska wykłada także na wydziale reżyserskim szkoły filmowej w Sydney. Prowadzi zajęcia dotyczące pracy z aktorem na planie. Reżyseruje także sztuki teatralne w Sydney.