Marcel Łoziński

Polski reżyser i dokumentalista.
Urodzony w 1940 w Paryżu. Jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej i Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi.

Zadebiutował filmem “Koło Fortuny” w roku 1972. Był związany z Zespołem X Andrzeja Wajdy oraz Wytwórnią Filmów Dokumentalnych. Z tej ostatniej został wyrzucony przez ministra kultury w latach 80’ po zatrzymaniu dwóch jego filmów przez cenzurę. W czasie wojennym zrezygnował z produkcji filmowej. Wrócił jednak do pracy i większość kolejnych filmów wyprodukował w Studiu Filmowym Kalejdoskop.

Jego film “89 mm od Europy” został w 1994 roku nominowany do Oscara w kategorii krótkometrażowych filmów dokumentalnych.

Filmografia Łozińskiego to kilkadziesiąt filmów dokumentalnych poruszających różne wątki społeczne, obyczajowe i polityczne. Najciekawsze z jego filmografii są poruszające różną tematykę projekty: “Zderzenie czołowe”, “Happy End” , “Jak Żyć”, “Egzamin dojrzałości”, “Król”, “Moje miejsce”, “Dotknięcie”, “Próba Mikrofonu”, “Ćwiczenia warsztatowe” czy “Wizyta”. Bardzo znaczące są także jedne z ostatnich filmów w dorobku reżysera: “Tonia i jej dzieci” opowiada historię dzieci wychowywanych w domu dziecka, która po części jest autobiografią Łozińskigo; “Poste restante” o napisanym dziecięcą ręką niedoręczonym do Boga liście czy stworzony wspólnie z synem “Wszystko może się przytrafić”. W 2016 roku film ten zajął pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie publiczności na najlepszy w historii polski film dokumentalny.
Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej AMPAS, Europejskiej Akademii Filmowej EFA i przyznającej Oscary amerykańskiej Akademii Filmowej.

Wykładał w Paryskiej Szkole Filmowej FEMIS, w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadził warsztaty dokumentalne m.in. w Moskwie, Kijowie, Helsinkach, Tallinnie, Marsylii, Pekinie, Mińsku, Barcelonie, Tui, Lyonie i Hawanie.
Łoziński jest inicjatorem i założycielem Dragon Forum. Są to międzynarodowe warsztaty filmu dokumentalnego. Kieruje też kursem dokumentalnym w Szkole Wajdy (Wajda School) od początku jej istnienia.