Marek Włodarczyk

Polski aktor teatralny i filmowy.
Urodził się w 1954 roku w Łodzi. Żartobliwie mówi, że już jako dziecko oglądał filmy przez dziurę w ścianie. Widać przez nią było salę projekcyjną, która sąsiadowała z jego rodzinnym domem. Ukończył studia aktorskie PWSFTViT w Łodzi. Związał się z Teatrem Śląskim w Katowicach i Teatrem im. Jaracza w Łodzi.

Na ekranie zadebiutował w dwóch filmach: “Sowizdrzał świętokrzyski” Henryka Kluby u boku Beaty Tyszkiewicz i “Wesela nie będzie” Waldemara Podgórskiego. U Podgórskiego zagrał też w “Karabinach”.

W roku 1981 wyjechał do Berlina, gdzie postanowił przeczekać stan wojenny. Pracował jako mechanik samochodowy oraz szukał okazji do pracy aktorskiej. Współpracował z teatrami w Hamburgu, Berlinie i Monachium. Angażowano go także do produkcji filmowych i telewizyjnych. Otrzymał role w ponad 100 produkcjach. Pojawił się w filmie “Forbidden” Anthony’ego Page’a, “14 dni dożywocia” Rolanda Suso Richtera, obyczajowym “Vorübergehend verstorben” Sigi Rothemund czy komediowej “Dienstreise – Was für eine Nacht” Stephana Wagnera. Obsadzony został także w wielu serialach: “Schulz & Schulz”, “Dr. Stefan Frank – Der Arzt dem die Frauen vertrauen”, “Der Clown”, “Das Finale” czy “Harry & Sunny”.

W 2004 otrzymał główną rolę w hitowym serialu “Kryminalni”. Popularność jaką przyniósł mi ten projekt sprawiła, że zdecydował się wrócić do Polski. Od tego czasu pojawia się w polskich produkcjach i jednocześnie pracuje w Niemczech. Brał udział także w programach rozrywkowych: “Taniec z Gwiazdami” i “Agent – Gwiazdy”.

Podczas pobytu w Niemczech pracował jako wykładowca na uniwersytecie w Berlinie i Strasburgu, gdzie uczył młodzież sztuki aktorskiej.