Paweł Pawlikowski

Polski reżyser i scenarzysta filmowy.

Urodzony w roku 1957 w Warszawie. W Polsce spędził pierwsze lata swojego życia. Jego matka była praktykującą katoliczką, a zawodowo anglistką i wykladowcą na Uniwersytecie Warszawskim. Jego ojciec był lekarzem pochodzenia żydowskiego. Z powodu antyżydowskich nastrojów w kraju wyemigrował do Austrii. W wieku 14 lat wyemigrował z matką do Wielkiej Brytanii. Mieszkał też krótko z rodziną w innych krajach Europy Zachodniej (Niemcy, Francja, Włochy) jednak zdecydował się osiąść na stałe w Anglii.

Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie połknął bakcyla filmowego. Dostał się na staż w BBC, gdzie rozpoczął pracę nad pierwszymi filmami dokumentalnymi.

Pierwsze lata pracy zawodowej poświęcił reportażom dokumentalnym. Poruszał tematy związane z Rosją, czyli krajem pochodzenia swojej pierwszej żony. Zrealizował filmy “Z Moskwy do Pietuszek”, który był historią życia i zapisem wywiadu z pisarzem-alkoholikiem Wieniediktem Jerofiejewem. Dokumentował też biografię Tadeusza Konwickiego w “Palace Life”, przybliżyl historię prawnuka Fiodora Dostojewskiego w filmie “Dostoevsky’s Travels” czy pokazywał antropologiczne podejście do historii Bośni w kontekście wojny domowej w kontrowersyjnym “Serbian Epics”.

Fabularny debiut Pawlikowskiego to historia rosyjskiej emigrantki szukającej azylu w Wielkiej Brytanii pod tytułem “Last Resort” został doceniony przez jury nagrody BAFTA. Wyreżyserował też “Lato miłości”, w którym odkrył Emily Blunt.

Podczas realizacji trzeciego filmu fabularnego “The Restraint of Beasts” dowiedział się o śmiertelnej chorobie żony. Postanowił przerwać projekt i zająć się rodziną. Obraz ukończony został dopiero po kilku latach. Jest też autorem “Kobiety z piątej dzielnicy” na kanwie powieści Douglasa Kennedy’ego o obłędzie emocjonalnym i schizofrenii.

W 2010 roku zajął się przygotowaniami do “Idy”. Scenariusz do pierwowzoru filmu pod tytułem “Sister of Mercy” powstał w kooperacji z Cezarym Harasimowiczem. Został uhonorowany na konkursach scenariuszowych. Finalnie jednak scenariusz “Idy” powstał na nowo we współpracy z Rebeką Lenkiewicz. Historia odkrywającej swoją tożsamość postulantki zakonnej zdobyła wiele nagród i zyskała ogromną popularność wśród widzów. Film został uhonorowany Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, nagrodą BAFTA, Złotym Lwem Festiwalu Filmowego w Gdyni czy Orłem w kategoriach najlepszy film i najlepsza reżyseria.

W 2017 roku Pawlikowski rozpoczął pracę nad filmem “Zimna Wojna”. Obraz ukazuje historię niespełnionej miłości dwojga artystów fikcyjnego zespołu “Mazurek” inspirowanego zespołem “Mazowsze”. Film doceniony został nominacją do Oscara oraz nagrodami Złotej Palmy w Cannes, Europejską Nagrodą Filmową za najlepszą reżyserię i scenariusz. Został też ogłoszony europejskim filmem roku.