Paweł Podlejski

Reżyser filmowy, urodził się i wychował w Rudzie Śląskiej. W wieku 16 lat wyjechał do Niemiec. Po 20 latach i studiach w szkole filmowej w Berlinie wrócił do Polski.

Stworzył scenariusz, wyprodukował i wyreżyserował film “Pociecha”. Inspirowany życiem autora film opowiada o życiu Patryka, który spotyka na swojej drodze dziewczynę o imieniu Paulina. Marzy ona o wyjeździe na zachód. Miejsca, z którego do kraju wrócił Patryk. Jest to uniwersalna historia bohaterów osadzona na Śląsku. Scenariusz do filmu Pociecha powstał we wspólpracy z z Michałem Szalonkiem. Film – w którym reżyser zagrał też główną rolę – został wyprodukowany w całości ze środków pozyskanych przez autora . Film zyskał uznanie Jury Konkursu Filmów Emigracyjnych EMIGRA zdobywając nagrodę GRAND PRIX za film pełnometrażowy w roku 2017.
W 2015 roku wraz z Michałem Szalonkiem zdobył specjalną nagrodę za scenariusz filmu “Marek”. Film jest inspirowany postacią Marka Hłaski. Autorzy szukają odpowiedzi na pytanie jaki byłby Hłasko, gdyby mógł żyć w dzisiejszych czasach.