Paweł Tomasz Wasilewski (Paul Wesley)

Aktor filmowy i teatralny.

Urodził się roku 1982 w New Brunswick jako syn emigrantów Agnieszki i Tomasza Wasilewskich. W liceum zainteresował się aktorstwem podczas wakacyjnych warsztatów. Naukę kontynuował w Christian Brothers Academy w Lincroft w New Jersey i Rutgers University w New Jersey. W 2005 roku postanowił zmienić nazwisko na Wesley, ponieważ uznał, że Wasilewski jest dla Amerykanów zbyt trudne do wymówienia czy zapamiętania.
Zadebiutował jako siedemnastolatek w operz mydlanej MBC “Another World”. Następnie otrzymał angaż do podobnej produkcji “Guiding Light”.
Wystąpił w wielu filmach i serialach. Zagrał u Agnieszki Holland w dramacie “Shot in the heart”. Pojawił się także jako Lancelot w “Młodym królu Arturze” w 2002 roku. Zaangażowany został do dreszczowca “Killer Movie” Jeffa Fishera, “Peaceful Warrior” Victora Salvy. Gościnnie zagrał w wielu serialach: “CSI. Kryminalne zagadki Nowego Jorku”, “Law and Order”, “Tajemnice Smallville”.

W latach 2009-2017 wcielał się w główną rolę Stefana Salvatore w serialu “Pamiętniki Wampirów”, która przyniosła mu sławę i rozpoznawalność.

Swoich sił próbował także jako reżyser. Pracował w tej roli przy produkcji kilku odcinków “Pamiętników Wampirów” oraz serialach: “Batwoman”, “Roswell. New Mexico”, “Shadowhunters” oraz “Wampiry. Dziedzictwo”.