Peter Mokrosiński

Polski operator filmowy.
Urodził się w roku 1953 w Łodzi. Jako młody mężczyzna wyemigrował z Polski do Szwecji. Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Dramatiska Institutet w Sztokholmie.

Od ukończenia studiów pracuje w zawodzie jako autor zdjęć. Zrealizował kilkadziesiąt produkcji filmowych. Były to między innymi projekty telewizyjne “Skuggan av Henry” Jona Lindströma, “Husbonden” Kjella Sundvalla, serialowe “Den Täta elden”, “Isabella”, fabularne “Sånt är livet” Colina Nutley’a, “Sökarna” duetu Petera Cartriersa i Daniela Fridella, “Mannen på balkongen” Daniela Alfredsona czy krótkometrażowych “Skönheten eller odjuret” Mony J. Hoel. Jest autorem zdjęć do nominowanego do Oscara filmu “Zło” w reżyserii Mikaela Hafstroma. Za ten projekt otrzymał także nagrodę Szwedzkiej Akademii Filmowej.

Międzynarodową sławę przyniosła mu jednak praca nad adaptacjami powieści Millenium. Zekranizował dwie z trzech części sagi w reżyserii Daniela Alfredsona “Millenium: Dziewczyna, która igrała z ogniem”, “Millenium: Zamek z piasku, który runął” oraz współtworzył miniserial “Millenium”.

Jest autorem scenariusza i zdjęć do teledysku Bogusława Meca do piosenki “She’s Not Mine”.