Piotr Apolinarski

Urodzony w 1978 roku fotograf, dziennikarz i reporter wojenny.

Autor fotografii społecznie zaangażowanych docenionych nagrodą Erazma Ciołka 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
Z powodzeniem pracuje z redakcjami na całym świecie. Jego fotograficzne reportaże publikowały polskie (Rzeczpospolita, Wprost, Puls Biznesu) i światowe media (The Wall Street Journal, Zuma Press, CNN). Regularnie współpracuje też z serwisami informacyjnymi.

Na co dzień mieszka i pracuje w Londynie. Regularnie jednak angażuje się w projektu polonijne i szkoleniowe. Od 2011 roku jest mentorem młodych dziennikarzy z Białorusi i Ukrainy. Dodatkowo prowadzi w Londynie warsztaty fotograficzne.

W 2014 roku wyróżniony został nagrodą podczas Konkursu Festiwalu Filmów Emigracyjnych Emigra 2014 za film „UK-UA”.

Prywatnie interesuje się tematyką emigracyjna, problemami Europy Wschodniej oraz podróżami. Dokumentuje między innymi rozwój sytuacji politycznej na Ukrainie, demonstracje społeczne. Majdan oraz działania w Donbasie.

Pytany o to dlaczego zdecydował się na wyjazd na wojnę tłumaczy: “W głębi duszy każdy prawdziwy dziennikarz i fotoreporter chce być w centrum największych przemian współczesnej historii. Na pierwszej linii. Ja także mam ciekawość przyglądania się z bliska historycznym wydarzeniom i przekazywania o nich prawdy.” W swoich fotografiach szuka prawdy i emocji, nie tylko obrazu suchych faktów.