Piotr Fudakowski

Producent filmowy, reżyser i scenarzysta. Zdobywca Oscara za “Tsotsi” w kategorii film zagraniczny.

Urodził się w Londynie w rodzinie polskich emigrantów. Jego rodzice to Wojciech i Danuta Fudakowscy, którzy legitymowali się szlacheckim pochodzeniem. Studiował ekonomię w Magdalene College Cambridge. Obronił tytuł magistra ekonomii, a później uzyskał tytuł MBA w szkole biznesu INSEAD we Francji.

Po zakończeniu edukacji rozpoczął pracę w The First National Bank of Chicago. Zajmował się tam finansowaniem filmów.

w 1982 roku założył wraz ze swoją żoną Henriettą Williams własną firmę produkcyjną Premiere Productions Ltd. Zaczynał od tworzenia filmów instruktażowych oraz krótkich spotów video. Aktualnie jego firma zajmuje się produkcjami pełnometrażowymi i dokumentami. Jako producent stworzył film “Tsotsi”, który zdobył Oscara za najlepszy film zagraniczny w roku 2006.
“Tsotsi” to bazująca na powieści Fugarda opowieść w reżyserii Gavina Hooda. Film przedstawia historię gangstera, który znajduje niemowlę w skradzionym przez siebie samochodzie. Twórcy postanowili skupić się na emocjach i dramacie bohatera omijając wszelkie polityczne odniesienia.

Po sukcesie “Thotsi” Fudakowski produkował i reżyserował kolejne filmy. Był to (między innymi) projekt inspirowany prozą Josepha Conrada “Tajemniczy Sojusznik”. Pierwotną lokalizacją filmu miały być Chiny. Jednak z powodu cenzury Peter zdecydował się przenieść produkcję do Tajlandii. Dramat filmowy opowiada historię kapitana statku Konrada, który ratuje młodą Chinkę Li. Między bohaterami rodzi się uczucie, które naznaczone jest tajemniczą historią kobiety. Premiera filmu miała miejsce w 2014 roku (Polska 2015). Otrzymał on wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.