Ryszard Ordyński (pierwotnie Dawid Blumenfeld)

Polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta.

Urodził się w roku 1878 w Makowie Podhalańskim. Pochodzi z rodziny żydowskiej. Ukończył studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsze zawodowe lata poświęcił na pracę nauczyciela oraz krytyka teatralnego. Pisał recenzje w kilku czasopismach.

Podczas jednej z podróży zawodowej poznał reżysera Maxa Reinhardta, z którym rozpoczął pracę jako asystent. Z czasem został samodzielnym reżyserem w Deutsches Theater w Berlinie. Wystawił “Zdobycie twierdzy Berg-op-zoom” i “Androklesa i lwa”. Przez kilka lat mieszkał i pracował jako reżyser teatralny w Stanach Zjednoczonych. Powierzono mu inscenizację widowiska plenerowego “Kaliban” z okazji trzechsetlecia urodzin Szekspira. Związał się jako główny reżyser z Metropolitan Opera.

W roku 1920 wrócił do kraju i zamieszkał w Warszawie. Początkowo pracował dla Teatru Rozmaitości i zarządzał wraz z Ludwikiem Hellerem trzema scenami: Komedią, Maska i teatrem Nowości. Następnie rozpoczął współpracę z różnymi teatrami w całym kraju. Reżyserował w tym czasie szereg sztuk. Ważniejsze z nich to “Poskromienie złośnicy”, “Kres wędrówki”, “Kupca weneckiego” oraz “Niedobrą miłość”. W tym czasie związany był z wytwórniami filmowymi we Francji i USA, z którymi regularnie współpracował. Wyreżyserował filmy nieme oraz pracował nad dźwiękowymi projektami. W jego portfolio znajdują się takie filmy jak: niema “Mogiła nieznanego żołnierza”, “Pan Tadeusz”, pierwszy dźwiękowy “Janko Muzykant”, polsko-amerykańskie “Niebezpieczny raj” oraz “Świat bez granic” czy komedia muzyczna “Amerykańska awantura”.

Pracował na rzecz filmu w różnych organizacjach. Został przewodniczącym Naczelnej Rady Przemysłu Filmowego i współtworzył Międzynarodowy Instytut Filmu Naukowego.

Podczas I Wojny Światowej przeprowadził się do Francji, gdzie pracował jako korespondent prasy polskiej. Następnie wyemigrował do USA. Postanowił jednak wrócić do Polski, gdzie pracował w Teatrze Polskim i Teatrze Nowym do śmierci w roku 1953.