Samuel Goldwyn

Polski producent filmowy, założyciel wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer.
Prawdziwe imię i nazwisko Samuela to Szmul Gelbfisz. Pochodził on z ubogiej żydowskiej rodziny. Urodził się w 1879 roku w Warszawie jako najstarszy z szóstki rodzeństwa. W wieku 16 lat opuścił Polskę. Trafił najpierw do Niemiec, potem do Angli gdzie zmienił nazwisko na Goldfish. Po kilkunastu latach tułaczki dotarł do USA. Rozpoczął tam starania o obywatelstwo oraz podjął pracę w branży handlowej (sprzedawał rękawiczki i tanią biżuterię).

W tym samym czasie rozpoczął pracę w branży filmowej. Pierwszy wyprodukowany przez niego film – “The Squaw Man” – to pierwowzór westernów. Założył też wtedy firmę ze swoim szwagrem Jessie L. Lasky – Feature Play Company, która potem przekształciła się w Adolph Zaukor’s Famous Players. Z powoduu konfliktu ze wspólnikami odszedł z firmy i założył Goldwyn Pictures Company. W tym samym też czasie zmienił nazwisko na Goldwyn. Zmuszony do odejścia z firmy rozpoczął kolejny projekt Samuel Goldwyn Studio, które cenione było za produkcję jakościowych filmów. W swojej karierze zawodowej wyprodukował kilkadziesiąt filmów fabularnych.
Za w 1974 roku wyprodukowany przez niego film “Najlepsze lata naszego życia” otrzymał Oscara. W tym samym roku uhonorowany został także nagrodą im. Irvinga G. Thalberga oraz Złotym Globem za całokształt twórczości.
Zmarł w 1974 roku z powodu niewydolności serca.