Sławomir Idziak

Operator, reżyser i scenarzysta filmowy.

Urodzony 25 stycznia 1945 roku w Katowicach. Jego rodzice i dziadek zajmowali się fotografią. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Pracował z wybitnymi polskimi i zagranicznymi twórcami. Byli to między innymi: Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Kieślowski. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej.
Został doceniony także przez amerykańskich twórców. Z Ridleyem Scottem zrealizował zdjęcia do filmu “Helikopter w ogniu”, za który został nominowany do Nagrody Akademii Filmowej.
Jest autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów, w tym: “Harry Potter i Zakon Feniksa”, “Trzy kolory: niebieski”, “Król Artur” czy “Krótki Film o Zabijaniu”.

Idziak traktowany jest jako operator wszechstronny, który potrafi dopasować środki wyrazu do różnych koncepcji artystycznych reżyserów. Doskonale odnajduje się w pracy nad epickimi kadrami filmów wojennych, obrazami osadzonymi w projektach kostiumowych oraz lirycznymi portretami swoich bohaterów.

Reżysersko pracował między innymi przy produkcji filmów “Nauka Latania” z 1978 roku oraz “Enak” z 1993 roku. Jego film “Papierowy Ptak” oceniony został jako najlepszy debiut przez wykładowców PWSFTiT.

Jako aktor pojawił się w trzech filmach: “Trzynaste piętro”, “Jowita” oraz “Gra” z 1968 roku.

Nagradzany był także za wybitne osiągnięcia operatorskie w roku 2004 oraz za całokształt twórczości w roku 2013 przez jury festiwalu Camerimage. Zdobył ponadto nagrodę specjalną na ceremonii rozdania “Orłów”. Za zdjecia do “Tak bardzo zmęczeni” oraz “Partitę na instrument drewniany” nagrodzony został na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

w 2012 roku odznaczony został przez Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury polskiej i światowej. Dwa lata później wyróżniono go Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Aktualnie skupia się na organizacji warsztatów filmowych oraz edukacji młodych filmowców.