Sophia Turkiewicz

Reżyserka i scenarzystka polskiego pochodzenia.

Urodziła się w roku 1946 w Sydney. Pochodzi z polsko – włoskiej rodziny. W wieku siedmiu lat została oddana do domu dziecka, co wpłynęło na jej życie i twórczość. Jest absolwentką Australian Film Television and Radio School (AFTRS) w Sydney.
Ma na swoim koncie filmy fabularne, programy telewizyjne, seriale dla dorosłych i dla dzieci oraz filmy dokumentalne. Przez sześć lat pracowała też jako wykładowca na swojej Alma Mater AFTRS.

Jej najbardziej doceniony film fabularny „Silver City” z 1984 roku został wydany na arenie międzynarodowej i pokazywany na festiwalach filmowych w Londynie, Berlinie i Montrealu oraz USA. W Australii film zdobył trzy nagrody Australian Film Institute dla najlepszego filmu. Wyreżyserowała filmy fabularne “Letters from Poland”, “I’ve Come About the Suicide” oraz kilkanaście projektów telewizyjnych – między innymi seriale: “The New Adventures of Black Beauty”, “A Country Practice”, “Mirror, Mirror”, “Something in the Air” czy “Escape of the Artful Dodger”.

Bardzo ważny w jej karierze oraz życiu prywatnym okazał się projekt z 2014 roku „Once My Mother”. To autobiograficznie pokazana droga do rozliczenia się z dramatyczną przeszłością w domu dziecka oraz z przeszłością matki Heleny, która doświadczyła głodu, osierocenia i bezdomności, później została zesłana na Syberię i rozpoczęła tułaczkę po świecie, aż ostatecznie – osiadła w Australii. Film zdobył nagrodę Australian Directors Guild Award dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego oraz nagrodę ONZ Media Peace Award dla najlepszego telewizyjnego filmu dokumentalnego. Był nominowany do Walkley Awards i zdobył szereg nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych.