Sophie Marceau

Francuska aktorka, piosenkarka, a także reżyserka i scenarzystka.
Pierwsze doświadczenia zawodowe miała w wieku w młodzieżowym filmie “Prywatka”. Film zdobył ogromną popularność i ułatwił młodziutkiej Sophie start w branży filmowej. Dwa lata później powstała druga część. Sophie zdobyła za tę role nagrodę Cezara dla najbardziej obiecującej aktorki w roku 1982. Dwukrotnie wybrana była najpiękniejszą kobietą świata.

W 1985 roku zagrała w filmie Andrzeja Żuławskiego “Narwana miłość”. Ta rola rozpoczęła wieloletnią współpracę z tym reżyserem. Sophie i Andrzej Żuławski byli parą nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Mają syna Vincenta. Aktorka zagrała w jego filmach „Moje noce są piękniejsze niż wasze dni”, „Błękitne usta” i „Wierność”.
Jej pierwszą anglojęzyczną rolą była postać księżniczki Isabelle w “Braveheart” Mela Gibsona. Zagrała też dziewczynę Bonda w filmie “Świat to za mało”.
W 1995 roku zadebiutowała jako reżyser krótkometrażowego filmu „Świat na opak”. Pracę reżyserską kontynuowała w 2002 roku filmem, do którego napisała też scenariusz „Pomówmy o miłości”. Za reżyserię tego filmu otrzymała nagrodę na World Film Festival – Montreal w 2002 roku.

Sophie bardzo dobrze mówi po polsku i ceni polską kulturę i sztukę. Przez wiele lat mieszkała w Polsce, o której mówi tak: “Bardzo dobrze wspominam Polskę. Mieszkałam tam kilka lat. (…) Fascynuje mnie polskie malarstwo, napisałam nawet na ten temat książkę. Jednak najlepiej wspominam spotkania z Polakami, długie nocne rozmowy. Lubię waszą zaradność, uczuciowość i fantazję.”

Dwukrotnie wybrana najpiękniejszą kobietą świata.