Stefan Themerson

Awangardowy artysta, poeta i filmowiec.
Urodzony 25 stycznia 1910 w Płocku. Zmarł 6 września 1988 roku w Londynie. Związany z Franciszką Themerson, z którą stworzyli nurt zwany polską awangardą filmową.

Tworzył po angielsku, polsku i francusku. Kilka lat dzieciństwa spędził w Rosji. Wrócił – razem z rodzicami – do Polski. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz architekturę na Politechnice Warszawskiej. W tym czasie poznał przyszłą żonę Franciszkę Weinles oraz zaczął eksperymenty z filmem i fotografią.

Wraz z żoną stworzył 5 filmów awangardowych. Są to między innymi: “Apteka”, “Przygodę człowieka poczciwego” oraz odnaleziony w 2019 roku film “Europa”. Filmy te tworzone były za pomocą eksperymentalnego urządzenia do fotografowania klatka po klatce przedmiotów umieszczonych na kalce.

Wyjechał z Polski do Francji w 1937 roku. Pięć lat później – w 1942 roku – dołączył do armii polskiej w Anglii. Wtedy też rozpoczęła się jego kariera pisarska i powstała pierwsza powieść “Wykład Profesora Mmaa”.

Współpracował z miesięcznikiem “Nowa Polska” oraz, wraz z żoną, redagował czasopismo “f.a.” opowiadające o filmie artystycznym.

W 1947 roku założył wydawnictwo Gaberbocchus Press, które specjalizowały się w książkach graficznych. W tym samym roku wydał opowiadanie “Bayamus”, które stało się kanwą teorii poezji semantycznej.

Świat zna Stefana Themersona jako autora powieści, opowiadań i esejów mieszających style (groteskę z filozofią). Jego dzieła tłumaczone były na osiem języków i dużej liczby wydań na całym świecie.