Tomasz Borkowy

Polski aktor filmowy i teatralny oraz reżyser.

Urodził się 1952 roku w Warszawie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Był twórcą “Młodego Teatru” z siedzibą w Krakowie. Zawodowo związany był w Teatrem Groteska. Pracował także na planach filmowych. Wystąpił w kilkunastu projektach. Były to – między innymi – filmy: “Wysokie loty” Ryszarda Filipskiego, dramat “Nie zaznasz spokoju” Mieczysława Waśkowskiego, wojenny “Do krwi ostatniej…” Jerzego Hoffmana. Popularność zdobył jednak jako Andrzej Talar z serialu “Dom” Jana Łomnickiego.

W czasie stanu wojennego wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Został dyrektorem artystycznym londyńskiego Café Theatre Upstairs, gdzie reżyserował przez ponad 3 lata. Jest autorem adaptacji dramatów Szekspira, Augusta Strindberga czy Jean-Paula Sartre’a. Wyprodukował i wyreżyserował “Opera Galactica” oraz musical “Yesterday Once More”, którego był współautorem. W tym samym czasie uczył w londyńskiej „Academy the Drama School”.

Pracując w Wielkiej Brytanii zmienił nazwisko na Tomasz Bork. Pod tym pseudonim pracował przez kilkadziesiąt lat. Zagrał w wielu serialach telewizyjnych. Pojawił się w serialach “Taggart”, “Saracen”, “Doctor Who” i “A Piece of Cake”. Obsadzony został także w “Nieznośnej Lekkości Bytu” Philipa Kaufmana oraz filmie science-fiction „Murder on The Moon” Michaela Lindsay-Hogga.

Poza Wielką Brytanią pracuje w Polsce, Korei, Tajwanie i Wenezueli. Jego muzyczno-taneczna produkcja „Venezuela Viva” od kilku lat wystawiana jest na deskach teatrów w wielu krajach.

Jest założycielem firmy producenckiej zajmującej się produkcjami dokumentalnymi. Jest autorem filmu o Edinburgh Festival for Polish Television. Związany jest także z festiwalem teatralnym Edinburgh Festival Fringe. Aktualnie mieszka w Edynburgu, gdzie prowadzi szkołę aktorską Universal Arts.