Tomasz Magierski

Polski operator i reżyser filmowy. Zawodowo związany ze Stanami Zjednoczonymi.
Jest autorem wielu docenianych projektów dokumentalnych. Tematy, których się podejmuje dotykają różnych aspektów życia. Sam o nich mówi jak o przeznaczeniu: “Trafiam na tę historię w sposób przypadkowy, a jednocześnie podejrzewam, że było to przeznaczenie”.

Jest autorem wielu produkcji dokumentalnych – “303”, “The Magic Brothers”, Mój ojciec Luo” oraz “Krakowiaczek ci ja…”. Ostatni film jest historią życia i pracy pioniera australijskiego kina animowanego, urodzonego w Krakowie, Yorama (Jerzego) Grossa. Przyniósł mu nagrody Brązowego Warszawskiego Feniksa oraz Nagrodę Publiczności MFF “Żydowskie Motywy”

Wyreżyserował film “Przemyśl – złamane marzenia” czyli opowieść o życiu dwóch sióstr, którym przyszło żyć w trudnych czasach II wojny światowej. Film powstał na kanwie dziennika pisanego przez jedną z sióstr Reni Spiegel, która zginęła w czasie okupacji. Dziennik dostarczyła mu druga z sióstr – Arianka, która podeszła do niego po jednym ze spotkań z widzami.
Film został doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową, która opublikowała go na liście 159 filmów, które mają prawo ubiegać się o nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

W 2020 otrzymał też Miedziana EMiGRĘ 8. Festiwalu Filmów Emigracyjnych za wielowymiarowość opowieści o dramatycznych losach Reni Spiegel.

Magierski pracuje także jako operator filmowy. Jest autorem obrazu kilkunastu projektów filmowych. Są to między innymi: “Brain Twisters” Jerriego Sangiuliano, “Fashion Victim: The Killing of Gianni Versace” Jamesa Kenta, “The Godfather and the Mob” Simona George’a i serialu “Nowoczesna wojna”.
Pracował także w Polsce z Robertem Kaczmarkiem i Grzegorzem Braunem nad projektem “Towarzysz Generał idzie na wojnę” oraz Grzegorzem Linkowskim przy filmie “Niewygodny”.