Vita Maria Drygas

Fotografka, operatorka obrazy i reżyserka.
Urodziła się w 1984 roku na Litwie.
Pochodzi z artystycznej rodziny. Jej ojcem jest Maciej Drygas – polski dokumentalista i reżyser. Matką Vity jest Vita Żelakeviciute – pochodząca z Polski scenarzystka i montażystka. Jest wnuczką znanego litewskiego reżysera Vytautasa Žaliakevičiusa. Studiowała filologię francuską na Uniwersytecie Warszawskim i realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Ukończyła także program Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy.
Autorka zdjęć do filmów dokumentalnych, krótkometrażowych filmów fabularnych i reklamowych. “Nóż w wozie” to jej pierwszy autorski film dokumentalny.

Podczas otwarcia Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA w 2016 roku prezentowany był jej drugi film “Piano”. Dokument opowiada historię stojącego pianina na barykadach Majdanu, który stał się symbolem pokojowej rewolucji na Ukrainie i zarazem oporu wobec autorytarnej władzy. Film doceniony został także nagrodą Grand Prix 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Mediów “Człowiek w Zagrożeniu”, organizowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.