Vita Żelakeviciute

Scenarzystka i reżyserka pochodzenia litewskiego.
Urodziła się w roku 1959 w Kownie. Jest absolwentką wydziału filmologii moskiewskiego Wszechrosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Kinematografii. Ukończyła także Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi.

Zajmuje się projektami filmów dokumentalnych. Pracuje nad nimi jako reżyser, operator i niejednokrotnie jako montażysta swoich filmów. Jest twórcą wielu obrazów, między innymi: “Patrz, Litwa”, “Schizofrenia”, “Po tamtej stronie”, “Źródła”. Za swoją pracę otrzymała wiele nominacji i nagród. Jest laureatka Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu czy Festiwalu Filmowym Watch Docs.
Jej filmy poruszają odważne tematy polityczne. Obraz “Schizofrenia” to ilustracja działań radzieckich psychiatrów na pacjentach chorych na schizofrenię “bezobjawową”, którą cechowało krytyczne podejście do ustroju ZSRR. Podobną tematykę poruszał film “Po tamtej stronie”, który jest świadectwem więźniów odbywających kary w radzieckich szpitalach psychiatrycznych.

Pracuje także jako pedagog. Wykłada na uczelniach w Pekinie, Moskwie, Petersburgu, Kijowie, Stambule. Pracuje akademicko także w Polsce w Programie Dokumentalnym DOK PRO w Szkole Wajdy.