Waldemar Pokromski

Polski charakteryzator, urodził się w 1946 roku w Sławie Śląskiej. Ukończył wydział charakteryzacji w Wyższej Szkole Artystycznej w Dreźnie. Jego marzeniem było zostanie malarzem. Nie dostał się jednak na ASP. Wyjechał więc do Niemiec, gdzie dostał pracę w teatrze, a potem z filmie.

Współpracował z Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą czy Romanem Polańskim, Małgorzatą Szumowską.

Odpowiadał za charakteryzację w filmie “Liście Schindlera”, który dał mu nominację do Oscara oraz nominację do Nagrody BAFTA.

Pracował także przy “Pachnildle”, “Pianiście”, “Olivierze Twist”, “Ubu Król”, “Wiedźmin” czy “Dziewiąte wrota”.

Jest laureatem niezliczonej ilości nagród m.in. Niemieckiej Nagrody Filmowej Lola za charakteryzację w filmie “Biała wstążka”. Film “Rewers”, w którym dbał o wizerunek aktorów otrzymał nagrodę za charakteryzację na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz „Złotą Maskę” przyznawaną przez Kryolan GmbH. Na 22. Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago otrzymał „Skrzydła” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej poza granicami Polski.

Sześć filmów, które współtworzył zostały nominowane do Oscara, co czyni go jednym z najbardziej docenionych polskich artystów przez Amerykańską Akademię Filmową.

W 1992 roku wraz z żoną Aldoną (wkrótce dołączył do nich także syn Mikołaj) otworzył Pokromski Studio, ktore wyspecjalizowało się w produckji filmów fabularnych i dokumentalnych.