Janusz Kamiński

Polski operator filmowy i reżyser. Dwukrotny zdobywca Oscara.
Urodził się w 1959 roku. W roku 1982 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, co było efektem rozwoju sytuacji politycznej w Polsce oraz fali strajków.  W USA rozpoczął studia na Columbia College w Chicago. Ukończył także roczny kurs operatorski w American Film Institute.
Karierę rozpoczynał pracując przy produkcji filmów klasy B. Podczas realizacji projektu z Diane Keaton “Dziki Kwiat” poznał Spielberga, który zaproponował mu współpracę przy “Liście Schindlera”. Kamiński miał duży wkład twórczy w projekt. To on zaproponował tonację filmu, aby “nie był on zbyt ładny” oraz przekonał reżysera do pracy kamerą “z ręki”, aby być blisko bohaterów.
Na stałe współpracuje ze Stevenem Spielbergiem od lat 90”.  Był operatorem nominowanych do nagrody Akademii Filmowej: “Czasu Wojny”, “Amistad”, “Lincolna”, “Szeregowca Ryana” oraz “Listy Schindlera”. Za dwa ostatnie tytuły otrzymał statuetkę Oscara.
Za “Listę Schindlera” otrzymał także nagrody BAFTA oraz Brytyjskiego Stowarzyszenia Operatorów.
Jest autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów fabularnych. Pracował przy: “Raporcie mniejszości”, “Złap mnie, jeśli potrafisz”, “Zaginiony świat: Jurassic Park”, “Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki”, “Wojna światów” czy “Motyl i Skafander”.
W 2000 roku premierę miał jego pierwszy film, który stworzył jako reżyser pod tytułem “Stracone dusze”.
Kamiński jest również autorem zdjęć do teledysku “Alejandro” Lady Gagi.