Xawery Żuławski

Reżyser i scenarzysta. Pochodzi z artystycznej rodziny – jego rodzice to Małgorzata Braunek i Andrzej Żuławski.
Urodził się i wychował w Warszawie. Uczył się we Francji, gdzie mieszkał i pracował jego ojciec. Ukończył łódzką Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Teatralną i Telewizyjną na wydziale reżyserii.

Pełnoprawnym debiutem reżyserskim Xawerego jest “Chaos” z 2006 roku. Film to historia trzech braci, którzy prezentują odmienne podejście do życia. Ich historie sa alegorią współczesności. Jest to jednocześnie bardzo osobisty film, który nawiązuje do dramatycznego w skutkach wypadku spowodowanego przez reżysera.
Chaos zdobył główną nagrodę na festiwalu debiutów filmowych „Młodzi i film” w Koszalinie, a także nagrodę za debiut reżyserski na 31. FPFF w Gdyni.
Trzy lata później Żuławski ekranizuje powieść Doroty Masłowskiej “Wojna polsko-ruska”. Film odnosi duży sukces komercyjny oraz artystyczny. Zdobywa wiele nagród na festiwalach oraz “Paszport Polityki”.
Xawery współtworzy też z Piotrem Kielarem program Poza kontrolą w „Strefie Alternatywnej”. Prezentują w nim młode niezależne zespoły muzyczne.
W kolejnych latach pracuje na planach seriali (Tancerze, Diagnoza). W 2019 roku premierę ma “Mowa Ptaków”. Film na postawie powieści zmarłego ojca Andrzeja Żuławskiego.

Prywatnie związany jest z Marią Strzelecką i ma dwoje dzieci, Kaja i Jagnę.