Twórcy

Elżbieta Benkowska

Nieprzypadkowo urodziła się w 55. urodziny Romana Polańskiego. Córka stoczniowca i księgowej, siostra matematyczki, wnuczka trzech Kaszubów i Obywatela Wolnego miasta Gdańska, która postanowiła zostać reżyserem.

Czytaj dalej »

Krzysztof Bukowski

ur. 27 stycznia 1950 we Wrocławiu, zm. 18 kwietnia 2001 w Warszawie – dokumentalista, reżyser teatralny i telewizyjny. Absolwent Wydział Reżyserii PWSFTviT 1980. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Czytaj dalej »

Renata Butkiewicz

Laureatka Nagrody PISF. Od 15 lat pracuje w mediach (telewizji i radiu). Obecnie reprezentuje Radio ZNAD WILII – jedyną polską rozgłośnię na Litwie. Prowadzi autorski program poświęcony polskiemu kinu ,,Filmoteka Polska” oraz audycje ,,Podróże po Polskiej Kulturze”, która jest przeglądem najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Czytaj dalej »

Katy Carr

Katy Carr – piosenkarka, liderka zespołu ”Katy Carr and the Aviators”, urodziła się w Nottingham w polsko-brytyjskiej rodzinie, dzieciństwo spędziła we Włocławku. Zaczęła śpiewać już w szkole podstawowej. Zafascynowana polską historią postanowiła opowiedzieć ją światu tworząc utwory o polskich bohaterach, takich jak ,,Wojtek” (niedźwiedź adoptowany przez żołnierzy w 2 Korpusie Polskim) czy ,,Mała little Flower” (polka odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród

Czytaj dalej »

Konstanty Czawaga

Urodzony w Kołomyi (obwód stanisławowski) w rodzinie o polskich korzeniach (daleki pradziadek po Powstaniu Styczniowych został zesłany na Syberię). Od 1970 mieszka we Lwowie. Absolwent wydziału dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie. Ze światem medialnym jest powiązany od 1966.

Czytaj dalej »

Goruliow Jurij

Reżyser, operator filmowy, posiada swoje prywatne studio «STOPKADR», zarejestrowane w Pańswowym Rejestrze Republiki Białoruś, gdzie jako dyrektor, reżyser i operator filmowy pracuje nad filmami dokumentalnymi o różnorodnej tematyce. Tematyka filmów: historia, kultura, religia. Jest organizatorem oraz przewodniczącym corocznego Międzynarodowego Festiwalu Chrześcijańskich Filmów i Programów Telewizyjnych MAGNIFICAT.

Czytaj dalej »

Grzegorz Heromiński

Grzegorz Heromiński urodzony: aktor. Ma za i przed sobą 40 letnia karierę aktorska. Grał na deskach teatrów Tarnowa ,Opola i w łódzkim Jaraczu. Ma na swoim koncie wiele ról zarówno dramatycznych jak i komediowych. Pojawiał sie w TV , radio i na estradzie. Wystąpił w ponad 30 -tu filmach, jak sam mówi w niektórych nawet

Czytaj dalej »

Ewa Janiak

dyrektor AGATUR, biura podróży z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem na rynku argentyńskim. Jest to jedyne polskie biuro podróży w Ameryce Południowej. Jego działalność opiera się na wymianie turystycznej między oboma krajami. Poza Argentyną i Polską oferuje również usługi turystyczne w Brazylii, Urugwaju, Paragwaju, Chile i Peru.

Czytaj dalej »

Jan Andrzej Paweł „AP” Kaczmarek

Jan Andrzej Paweł „AP” Kaczmarek ur. 29 kwietnia 1953 w Koninie) – polski kompozytor, autor muzyki do ponad pięćdziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych, laureat Oskara za muzykę do filmu Marzyciel. Jan A. P. Kaczmarek jest wirtuozem gry dwoma smyczkami na nietypowym instrumencie podobnym do cytry – fidoli Fischera. W 1983 roku Jan A. P. Kaczmarek

Czytaj dalej »

Janusz Zygmunt Kamiński

Janusz Zygmunt Kamiński (ur. 27 czerwca 1959 w Ziębicach) – operator filmowy i reżyser, dwukrotny laureat Oscara. Dzieciństwo i młodość spędził w Polsce. Absolwent Szkoły Podstawowej nr 76 we Wrocławiu przy ul. Wandy 13].Uczeń X Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej, (kiedyś przy al. Kasprowicza 28a) ul. Piesza 1 we Wrocławiu. W 1981 roku wyjechał do

Czytaj dalej »