Mamy zaszczyt przedstawić nagrodzone i wyróżnione osoby w konkursie 7. Festiwalu EMiGRA 2019

Międzynarodowe jury w składzie Bożena Intrator (USA), dr Małgorzata Przedpełska-Bieniek, Liliana Komorowska (Kanada), Krzysztof Magowski, Janusz Dymek, Piotr Latałło (USA), Romuald Mieczkowski (Litwa) spośród 42 filmów z całego świata zakwalifikowanych do konkursu 7 festiwalu EMiGRA 2019 przyznało 7 nagród i 6 wyróżnień. Jury podkreśliło przy tym, że po 7 latach EMiGRA osiągnęła swój cel i nastąpiła zmiana generacji twórców biorących udział w konkursie. W tym roku w większości byli to młodzi Polacy z zagranicy, którzy nie skończyli jeszcze 30 roku życia, a ich filmy są poszukiwaniem własnej tożsamości, która nieodłącznie wiąże się z odkrywaniem swoich polskich korzeni.

GRAND PRIX 7 EMiGRY 2019 otrzymał prawie jednogłośnie film Zaćmienia w reżyserii Oliwii i Jerema Tonteri z Finlandii za prostotę i klimat pokazania tego, o czym wszyscy mówią, a nikt nie umie opowiedzieć.

Złotą EMiGRĘ 2019 otrzymała Sol Janik z Argentyny za bardzo osobisty film ukazujący podróż do własnego wnętrza poprzez podróż do Polski – I stało się pięknem.

Srebrną EMiGRĘ za zdjęcia – za artystyczne wykorzystanie światła jako elementu dramaturgicznego w obrazie filmowym otrzymała Paulina Masternak z Anglii za film Phantom w reżyserii Sebastiana Królaka.

Srebrną EMiGRĘ za muzykę – za oryginalny pejzaż muzyczny filmu otrzymała Julia Groszek za film Arabski sekret.

Miedzianą EMiGRĘ za reportaż historyczny Moja dusza należy do Polski, którego bohaterem jest cudzoziemiec bardziej kochający Polskę niż własny kraj otrzymała Monika Wilczyńska.

Nagrodę miedzianej EMiGRY- Women Power, za pokazanie siły kobiety poprzez magię obrazu otrzymała Martina Trepczyk z Austrii za film My Womb.
Nagrodę specjalną za wkład w porozumienie polsko-izraelskie otrzymał Jan Grzyb z TV Polonia za film Izrael zaczął się w Polsce.

Wyróżnienie za nowatorski, hybrydowy projekt filmowy – Red Couch Story otrzymali Ela Kinowska i Piotr Sobierajski z Kanady.

Wyróżnienie za film o odradzającej się polskiej miejscowości na Ukrainie – Pokucka Troja otrzymał Mirosław Rowicki z Ukrainy wraz z prowadzonym przez niego Studiem Filmowym Lwów.

Wyróżnienie dla polskiej dziennikarski, która śledzi losy Polaków na całym świecie od Istambułu, przez Moskwę do Seattle, a szczególnie za film Kobieta Skała otrzymała Monika Meleń.

Wyróżnienie za ponadnarodową współpracę Polaków za granicą za teledyski Gdyby prysły zmysły i Walc dla motyla otrzymały – reżyser Magdalena Marszałkowska z Austrii i producent Małgorzata Wojcieszyńska ze Słowacji.

Wyróżnienie za podróż wizualną w filmie Podróż otrzymała Mariola Wiśniowska z Niemiec.

Wyróżnienie za film fotograficznyPortret otrzymała Olga Wasilewicz z Białorusi.

Gratulujemy!