Ewa Lemańska

Polska aktorka teatralna i filmowa.
Urodziła się w Łodzi w roku 1949 roku. Skończyła studia na wydziale aktorskim łódzkiej PWSFTViT. Już w czasie studiów zadebiutowała na scenie Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, w roli Alkmeny w spektaklu Jeana Giraudouxa “Amfitrion 38”.

Po studiach związała się z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz z warszawskimi scenami: Ludowym, Nowym i Starą Prochownią.

Na ekranie pojawiła się w serialu “Doktor Ewa” Henryka Kluby. Wystąpiła także w filmie Tadeusza Konwickiego “Jak daleko stąd, jak blisko”. Największą popularność przyniosła jej jednak rola Maryny w serialu Jerzego Passendorfera “Janosik”. Serial został także przeniesiony na ekrany kinowe. Niestety rola ta okazała się jednocześnie jej przekleństwem, ponieważ była zbyt charakterystyczna i zablokowała propozycje kolejnych ról. Otrzymywała potem jedynie możliwość zagrania epizodów w serialach – “Tajemnica Enigmy” Romana Wionczka, “Dom” Jana Łomnickiego, “Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” Jerzego Sztwiertni czy “Niewidzialna kamea” Petera Hagena oraz filmach – “Azyl” Romana Załuskiego, “Żółw” Andrzeja Kotkowskiego.

W roku 1980 wyemigrowała do USA. Pracowała jako modelka na pokazach mody w Europie i Stanach. Miała okazję zagrać także drobne role w produkcjach filmowych w stanach (między innymi “Rock of Ages” Adama Shankmana). Zachorowała jednak na nowotwór. Wyleczona choroba sprawiła, że zainteresowała się medycyna i rozpoczęła naukę w szkole pielęgniarskiej. Po studiach pracowała jako asystentka lekarza.